Sziasztok! A facebookon és minden más portálon megjelennek néha gyűrűs madarak képei. Ezeket kisebb nagyobb sikerrel lenyomozzuk. Teljesen felesleges tovább osztani fórumokra, ha a Madárgyűrűzési Központot értesítitek, meg fogjuk oldani, és ha lehet kódoljuk, és értesítést küldünk a kép készítőjének is, ha tudjuk az elérhetőségét. Sokszor nem idei képet töltenek fel, hanem valami fura indíttatásból több éves képeket bányásznak elő, anélkül, hogy jeleznék, hogy archiv képről van szó.
Jelen kép is 2017-es (Veszprém), a madár 2015-ös (Veszprém), eddig nincs megkerülése az adatbank alapján.
Több esetben volt olyan helyzet is, hogy valaki kommentben megadta, hogy az adott madár hol volt gyűrűzve és mikor. Utána már sosem kaptunk pontos megfigyelési adatot.
Tehát, ha bármilyen nyilvános oldalon gyűrűs madár képét látjátok, írjátok meg kommentben, hogy a pontos adatokat írja meg a Madárgyűrűzési Közontnak (ringers@mme.hu)!
Válasz Laczik Dénes (Dini) üzenetére (#147937, 2017-01-18 13:08:54):
Hello, ez most megint "duplázás", a fb. csoportból másolom: Ezt a hattyút azért jelöltük meg, mert ott volt, a kis Dunán. Akkor is mentünk volna tegnap (szabadságon voltunk) gyűrűzni, ha nincs ott. Akkor is meg tudtuk volna, hogy ott van, ha előtte nem látjuk a fórumokon. Ha ez a madár Szegeden van, akkor nem megyünk el oda megjelölni, mert ott nem szoktunk hattyút gyűrűzni.
Sziaszok!
A fb. Madárgyűrűzők csoportjába írtakat ide is bemásolom:
(1. és 2. között összefüggés nincs, ahogy Péter is megfogalmazta!)
1.
Karcza Zsolt Ez a szárcsa biztosan elpusztult, és a nyakgyűrű okozta ezt, nagyon sajnálom. Kimentünk akkor, mi már nem láttuk, de ha láttuk is volna, kis eséllyel tudtuk volna visszafogni. Rögtön felvettem a kapcsolatot a gyártóval és a külföldi összes projekttel, elküldtem nekik a képet. A gyártó válasza:
Hi Zsolt,
Yes, in the first or second Coot neckbanding year in Poland we had one report consisting the same problem.
However the bird luckily escaped the bill from the collar.
The regular size of these collars is 33mm and some of them should be adjusted in the field during neckbanding for smaller individuals. The collars have some space to glue it in the right point.
Other possibility is to make some collars in smaller size eg. 30mm instead 33mm. From our site no problem.
I look forward to your advices.
Regards,
Azóta is jelöltünk szárcsákat, de csak egy harmaduk kapott nyakgyűrűt, mindet ellenőriztük elengedés előtt. Ha megint előjönne a probléma, HALADÉKTALANUL LEÁLLÍTJUK a módszer hazai alkalmazását és ezt jelezni fogom a külföldi projekteknek.
2014. január vége óta 61 szárcsát gyűrűztünk nyakgyűrűvel (mindet a soroksári/ráckevei Dunán). Ebből 34-ről van megfigyelési adat (összesen 112). Egyelőre sajnos főleg helyiek vagy Dunán belüliek, 2 távolabbi van, egy Dunatetétlen és egy Dunaújváros közelében történt megfigyelés.
Itthon eddig 10 lengyel nyakgyűrűs szárcsát figyeltek meg (68 alkalommal).
2.
Karcza Zsolt Évek óta jelöljük és megfigyeljük a hattyúkat a Soroksári/Ráckevei Dunán (a teljes szakaszon, nem csak a révnél). Az utóbbi évek már folyamatos, túlzott vízimadár „takarmányozása” miatt a révnél már egész évben ott lebzselnek, nem kis csoportban. Mi ezt kihasználjuk, és itt havonta 2-3 alkalommal kimegyünk leolvasni és jelölni őket. Kíváncsiak vagyunk, hogy melyek maradnak nyárra, hogyan változik meg a viselkedésük az értelmetlen túletetésre. Tegnap 150+ hattyú volt a területen (több új, gyűrűtlen is érkezett a múlt hetiekhez), köztük az énekes hattyú is. Természetesen megjelöltük, mert kíváncsiak vagyunk, hogy északi példány, esetleg hazai madár-e. Talán kapunk infót erről a későbbiekben. A jeladózás erre jobb eszköz lenne, de nekünk arra nincs lehetőségünk, sajnos. A nemzetközi kódrendszer alapján tettük rá a sárga nyakgyűrűt.
A Ráckevei Dunán, itt a révnél utoljára 1998-ban volt énekes hattyú jelölés nyakgyűrűvel, az egy északi madár volt, Belorussziában figyelték meg később. Ezen kívül 7 énekes hattyút jelöltek a kis Dunán, csak fémgyűrűvel, jól látható jelölés nélkül, amelyek közül csak egynek volt megfigyelése (egy nappal később a nagy Dunán).
Válasz Szinai Péter üzenetére (#146598, 2016-04-19 12:58:53):
A GN sor Radolfzelli (így lehet Németország és Ausztriai is).
Ezek szerint Nádudvar a megtalálás helye. Így már lassan kódolható. Mi történt a madárral? A ringers@mme.hu címre várjuk a választ.
Kódoljuk az adatot és megküldjük a radolfzelli központnak. Amint választ kapunk, küldeni fogjuk a gyűrűzési adatokkal kiegészített megkerülési riportot.
Válasz Dénes János üzenetére (#145841, 2016-01-04 09:07:22):
Szia,
eredeti méretben küld el a ringers@mme.hu címre, megnézem, mi lehet, de valszeg nem lesz azonosítható.